Być może myślicie sobie, że pisanie tekstów to nic trudnego. Teoretycznie każdy, kto umie poprawnie mówić po polsku może to robić. Niby tak, ale… No właśnie, zawsze jest jakieś ale. W praktyce bardzo często zdarza się, że nieświadomie popełniamy błędy językowe. Błędy tak straszne, że wywołują grymas na twarzy naszych klientów. A tego przecież nie chcemy. Przejrzyjcie zatem swoje dotychczasowe treści i sprawdźcie, czy nie ma w nich takich błędów. Dajemy Ci gwarancję, że u nas ich nie znajdziesz.

Błąd 1 – Kropka w tytule.
No nie, tak nie może być. Kropka w tytule to zdecydowanie złe posunięcie. Być może przerabialiście to już przy pisaniu prac licencjackich czy magisterskich, ale warto powtórzyć i zapamiętać raz na zawsze – kropek w nagłówkach i tytułach nie stawiamy. Dopuszczalne jest natomiast stawianie pozostałych znaków interpunkcyjnych, takich jak znak pytania czy wykrzyknik.

Błąd 2 – „Dlatego, że”, „jako, że”,  „mimo, że”
Powyższe zwroty od zawsze funkcjonują jako całość. Tym samym przecinki stawiamy tylko przed nimi. Poprawne formy to:
-(…), dlatego że;
-(…), jako że;
-(…), mimo że.

Błąd 3 – Spacja przed kropką, wykrzyknikiem i znakiem zapytania ! ? .
Ogromnym błędem jest stawianie spacji przed powyższymi znakami przestankowymi. Niestety zdarza się to bardzo wielu osobom. Pamiętajmy zatem – to nie jest dla niej miejsce. Pozwólmy znakom przestankowym być nierozerwalną częścią zdania.

Błąd 4 –  Napewno i na prawdę
Te dwie frazy są bardzo często używane, przez co są pierwsze w kolejce do zrobienia w nich poważnych błędów. Poprawny zapis to na pewno i naprawdę. Naprawdę piszemy i razem i na pewno da się to zapamiętać.

Błąd 5 – Dziesiąty czerwiec
Poprawna forma to dziesiąty czerwca. Gdyby rok miał 10 czerwców (swoją drogą – byłoby miło) to jak najbardziej można by użyć takiej konstrukcji. Jednak jak na razie w roku mamy tylko jeden czerwiec.

june

Błąd 6 – Dwutysięczny czternasty
Copyriders wiedzą, że 2000 rok był jedynym rokiem dwutysięcznym. Każdy kolejny rok to dwa tysiące pierwszy, dwa tysiące drugi itp. Obecnie mamy rok dwa tysiące czternasty.

Błąd 7 – Bynajmniej jako przynajmniej. Bynajmniej ja tak sądzę
Czy Was też razi zamienne używanie słów bynajmniej i przynajmniej? Nawet jeśli nie, to uwierzcie, że potencjalny klient wyłapie różnicę między nimi. Przypominamy, że bynajmniej jest synonimem słowa wcale. Z kolei przynajmniej oznacza minimalnie.

Błąd 8 – Używanie w tekście fraz typu „Cofnijmy się teraz 10 lat do tyłu”, „Kontynuując dalej”,  „okres czasu”, „błędna pomyłka”  czy „wskaźniki spadają w dół”
Czy można cofnąć się inaczej niż w tył albo spaść w górę? Oczywiście, że nie. Wyżej wymienione błędy to przykłady pleonazmu, czyli są niczym innym, jak masłem maślanym. Tego w tekstach nie chcemy i nie używamy.

Błąd 9 – Warto jest
‚Warto’ podobnie jak ‚można’ oraz ‚trzeba’ to predykatywy, czyli wyrazy, które pełnią w zdaniu funkcję czasownika. W takim przypadku nie należy stawiać po nich słowa „jest”. Nie są zatem poprawne zdania takie, jak „Warto jest jednak…”, „Warto jest zauważyć…”, „Warto jest poświęcić…”.

Błąd 10 – Podaj mi tą filiżankę
Poprawna forma to oczywiście – Podaj mi filiżankę. Dlaczego?
„tą” łączymy z narzędnikiem, czyli odpowiadając na pytania z kim, z czym?
„tę” łączymy z biernikiem, czyli odpowiadając na pytania kogo, co?

Wyżej wymieniane przykłady to tylko 10 z najczęściej popełnianych błędów. Nie będziemy ukrywać, że jest ich więcej. U nas ich jednak nie zobaczysz! Na pewno.